Nowy doktor honoris causa AMG
wtorek, 28 października 2008 13:11

Prof. Harry Bartelink, światowej sławy onkolog został doktorem honoris causa AMG. Uroczystość odbyła się 21 października 2008 roku w Auditorium Primum AMG Atheneum Gedanense Novum.

Prof. Harry Bartelink ukończył Wydział Medyczny Uniwersytetu w Nijmegen, a następnie odbył staż i otrzymał stopień doktora medycyny w Holenderskim Instytucie Onkologii – Szpitalu im. Antoniego van Levenhoeka. W latach 1985-2007 był kierownikiem Zakładu Radioterapii w tejże instytucji. W 1990 roku otrzymał stanowisko profesora eksperymentalnej radioterapii we Free University w Amsterdamie, a w 1999 roku przeszedł do Uniwersytetu w Amsterdamie. Był On także członkiem zespołu, konsultantem lub wizytującym profesorem w wielu instytucjach, w tym w Instytucie Radioterapii w Rotterdamie, Instytucie Gustave-Roussy, Uniwersytecie Stanforda i Uniwersytecie Paris-Sud. Prof. Bartelink opracował predykcyjne testy określające odpowiedź na napromienianie i opisał interakcje pomiędzy lekami przeciwnowotworowymi i napromienianiem w modelach in vitro i in vivo. Pozwoliło to opracować strategię równoczesnej radioterapii i leczenia cisplatyną u chorych na raka płuca, która następnie stała się również światowym standardem w leczeniu zaawansowanych nowotworów głowy i szyi oraz raka szyjki macicy. W dużym, kluczowym badaniu wykazał On skuteczność leczenia oszczędzającego chorych na raka piersi i opracował nowy, obecnie powszechnie przyjęty schemat radioterapii tego nowotworu. Piastował wiele honorowych funkcji, w tym przewodniczącego Europejskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej oraz Federacji Europejskich Towarzystwa Onkologicznych i otrzymał szereg prestiżowych nagród, w tym “Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw” od królowej Holandii.

ndh_01
ndh_02