Nagroda im. Jana Heweliusza dla prof. Jacka Jassema
środa, 20 stycznia 2010 14:14

Profesor Jacek Jassem (więcej...) otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych za zastosowanie technik biologii molekularnej w leczeniu nowotworów złośliwych.

Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza od 1987 r. przyznawana jest gdańskim naukowcom za wybitne osiągnięcia o charakterze poznawczym. Od 2002 r. przyznawana jest w dwóch dziedzinach: nauk ścisłych i przyrodniczych oraz nauk humanistycznych.
Komitetowi decydującemu o przyznaniu nagrody przewodniczył Oddział Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku i prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. W skład komitetu weszli również rektorzy wszystkich gdańskich uczelni wyższych, przedstawiciel Prezydenta Miasta Gdańska i reprezentant gdańskich uczelni niepublicznych.

Profesor Jassem odbierze nagrodę za tydzień w Dworze Artusa, wspólnie z prof. Zbigniewem Brodeckim, kierownikiem Katedry Prawa Europejskiego i Komparatystyki Prawniczej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, który otrzymał nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie nauk humanistycznych.

W wywiadzie dla Gazety Wyborczej (artykuł z dnia 20.01.2010) profesor Jassem powiedział, że onkologia molekularna pozwala na lepsze zrozumienie natury nowotworów.  To wiedza, która określa związek cech genetycznych nowotworów z ich przebiegiem klinicznym. Pozwala przewidzieć, jakie jest rokowanie oraz czy chory odpowie na planowane leczenie. Mamy dwa nowotwory u dwóch chorych, pozornie takie same. Na podstawie ich cech molekularnych można przewidzieć, że jeden rokuje dobrze, a drugi w ciągu paru miesięcy da przerzuty. To jest możliwe właśnie dzięki technikom biologii molekularnej. Na tej podstawie można bardziej "inteligentnie" wybrać strategię leczenia: czyli np. zakwalifikować chorego do pooperacyjnej chemioterapii lub poprzestać na chirurgii, a także wybrać schemat chemioterapii "dopasowany" do wrażliwości nowotworu.

Wśród laureatów nagrody znaleźli się do tej pory m.in. profesorowie Stefan Angielski, Olgierd Narkiewicz, Karol Taylor, Zbigniew Ciesielski, Edmund Wittbrodt, Roman Kaliszan, Roman Wapiński, Józef Bachórz, Grzegorz Węgrzyn.

Więcej: http://gumed.edu.pl/