Idealny technik radioterapii w ocenie pacjenta
środa, 03 marca 2010 12:50

17 lutego 2010 r. w Kielcach odbyły się 2-dniowe warsztaty szkoleniowe dla techników radioterapii o temacie "Podstawy planowania leczenia". Uczestnicy z całej Polski wysłuchali wykładów m.in. dra Pawła Kukołowicza - wybitnego specjalisty z zakresu fizyki medycznej, autora wielu publikacji i podręczników, który przedstawił fizyczne podstawy przygotowania leczenia, wymagania, jakie powinien spełniać dobry plan leczenia.

Dr inż. Michał Walczak, szef techników radioterapii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, przedstawił rolę technika radioterapii w procesie leczenia oraz zalecenia ICRU (Międzynarodowa Komisja Radiologiczna ds. Jednostek i Pomiarów) dotyczące przygotowania i opisu planu leczenia. Wykład powitalny wygłosiła mgr Małgorzata Hanowicz, technik elektroradiologii zatrudniona w naszej Klinice Onkologii i Radioterapii. Przedstawiła teoretyczne podstawy psychoonkologii, psychologiczną rolę technika w leczeniu pacjenta oraz wyniki swoich badań nad osobowością idealnego technika radioterapii w ocenie pacjenta.

Uczestnicy szkolenia mieli okazję do porównania doświadczeń, dyskusji oraz wysłuchania wielu ciekawych wystąpień. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się wykład mgr Hanowicz, gdyż zagadnienie psychoonkologii jest bardzo zaniedbane wśród personelu pracującego w tak specyficznych warunkach jak onkologia. Jednakże widać, iż rozwijanie tego tematu jest niezbędne w dalszych szkoleniach, zarówno techników radioterapii, jak i lekarzy i pielęgniarek.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji mgr Małgorzaty Hanowicz: "Osobowościowy obraz idealnego technika radioterapii w ocenie pacjenta". oraz przeczytania podsumowania przeprowadzonych badań:

W badaniu osobowości idealnego technika w ocenie pacjenta wzięło udział 80 chorych (40 o niższym zaawansowaniu choroby i 40 o wyższym zaawansowaniu choroby). Wypełniali oni ankietę składającą się z 2 części ? testu przymiotnikowego ACL (jest to test składający się z 300 przymiotników, spośród których trzeba wybrać przynajmniej 21; przymiotniki określające cechy charakteru w tym teście są od najlepszych, aż po najgorsze) oraz z krótkiej metryczki, w której pacjenci wypełniali ? wiek, płeć oraz stan cywilny. Zmiennymi klinicznymi, które wzięto pod uwagę było miejsce naświetlania oraz liczba frakcji.

Wyniki kształtują się w następujący sposób - idealny technik radioterapii powinien być osobą o dużej samokontroli i przystosowaniu osobistym, uporządkowany i wytrwały, jednakże niechętnie zmieniający siebie i swoje zachowanie. Pacjenci oczekują więc od technika radioterapii stabilności, a co za tym idzie, pewnej przewidywalności. Natomiast niski poziom agresji oraz samokontrola i wytrwałość daje pacjentowi pewność, że będzie wspierany przez technika w chwilach nasilenia się emocji negatywnych. Niski poziom męskości może korelować z wysoką feminizacją środowiska techników medycznych oraz ogólnym poglądem, że mężczyzna jest mniej wrażliwy na potrzeby innych.

Takiej osobowości idealnego technika radioterapii oczekują, zarówno pacjenci o wyższym, jak i o niższym zaawansowaniu choroby.

Porównywanie cech ze względu na wiek i płeć przyniosło dość oczekiwane rezultaty, a mianowicie, idealny technik powinien byd osobą opiekuńczą według pacjentów starszych o niższym zaawansowaniu choroby oraz młodszych o wyższym zaawansowaniu choroby.

Natomiast osoby starsze o wyższym zaawansowaniu choroby oraz młodsze o niższym zaawansowaniu choroby oczekują od idealnego technika radioterapii postawy ?krytycznego rodzica?, czyli osoby, o cechach i postawie autorytatywnej, która dba o porządek, jest zdecydowana i pewna siebie.

Jeśli chodzi o płeć - idealny technik radioterapii powinien byd osobą opiekuoczą według mężczyzn bez względu na zaawansowanie choroby.