Ustawa o zakazie palenia
niedziela, 14 listopada 2010 20:17

Nowelizacja ustawy antynikotynowej wprowadza zakaz palenia w środkach transportu publicznego, w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, na przystankach komunikacji miejskiej i w środkach publicznego transportu oraz na dworcach. Zakazem palenia zostały objęte także szkoły, szpitale, placówki oświaty, wypoczynku i kultury oraz obiekty sportowe.

Pomysłodawcą nowelizacji jest prof. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, światowej sławy onkolog. Komisja Zdrowia zaakceptowała główne założenia projektu. Projekt poparły wszystkie partie polityczne w Polsce. Ostatecznie 8 kwietnia 2010 r. Sejm przyjął poprawki Senatu ustanawiając finalny tekst ustawy.

Ustawa przewiduje kary za złamanie zakazu, które będzie kosztowało palacza 500 zł mandatu. Właściciele restauracji, pubów, taksówek są zobowiązani do umieszczenia informacji na drzwiach  - przepisowych tabliczek znak zakazu palenia.  Jeśli w lokalu lub pojeździe zabraknie informacji o zakazie palenia właściciel zapłaci do 2.000 zł kary.