Pracownia Wirtualnej Symulacji i Diagnostyki Tomokomputerowej

Informacje o pracowni

Pracownia Wirtualnej Symulacji i Diagnostyki Tomokomputerowej Kliniki Onkologii i Radioterapii została powołana 1 marca 2005 roku. Pracownia wyposażona jest w 20-rzędowy tomograf komputerowy o szerokim polu obrazowania SOMATOM Sensation Open.

Nowy tomokomputer umożliwia znaczne zmniejszenie dawki promieniowania jonizującego, które podczas badania otrzymuje pacjent. Bogate oprogramowanie urządzenia jest wykorzystywane dla potrzeb nowoczesnej diagnostyki dla pacjentów klinik Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz pacjentów prywatnych.

Lekarze radiolodzy i technicy elektroradiologii wykonujący badania TK stanowią doświadczony i kompetentny personel, który odbył specjalistyczne szkolenia pozwalające w pełni wykorzystać nowe możliwości urządzenia.

TK_03
TK_01
TK_02
TK_03

Spiralny, 20-rzędowy tomograf komputerowy Siemens - aparat diagnostyczny, wykorzystywany również do planowania leczenia. Uruchomiony 14 lutego 2005 roku.

Tomograf komputerowy jest częścią zintegrowanego systemu wirtualnej symulacji firmy Siemens. To pierwszy w Polsce system tego typu. Oprócz tomografii komputerowej zintegrowany system wirtualnej symulacji w radioterapii obejmuje COHERENCE Dosimetrist - wyspecjalizowaną stację symulacji wirtualnej i LAP CT3 - zautomatyzowany system pozycjonerów laserowych. System ten jest wykorzystywany przede wszystkim do planowania radioterapii dla chorych leczonych w Klinice Onkologii i Radioterapii.

Rejestracja:  +48 58 349 22 55
Lokalizacja: budynek nr 6
Godziny rejestracji: 8.00-17.00

Lekarze

• Lek. Joanna Gajda-Wrzosek,
    specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
Technicy elektroradiologii
  • Grażyna Szypulińska
Pielęgniarki
  • Marzena Rudzińska-Grzędzicka

Certyfikat Jakości

W dniu 12 kwietnia 2005 roku, w Klinice Onkologii i Radioterapii, audytorzy jednostki certyfikującej, w wyniku audytu certyfikującego zdecydowali o rozszerzeniu istniejącego już w Klinice Systemu Zarządzania Jakością zgodnego z normą ISO 9001:2000 o usługi diagnostyczne w zakresie tomografii komputerowej, które świadczy Pracownia Wirtualnej Symulacji i Diagnostyki Tomokomputerowej.

Wynik audytu potwierdził zgodność Systemu Zarządzania Jakością z normą zarządzania jakością ISO 9001:2000, a kolejny audyt, w listopadzie 2010 r. z normą 9001:2008.

Zobacz certyfikat

Badania realizowane w pracowoni

Lista badań TK realizowanych w Pracowni:

• TK głowy
  • TK twarzoczaszki
  • TK oczodołów
  • TK Zatok obocznych nosa
  • TK krtani
  • TK wybranego odcinka kręgosłupa
  • TK kręgosłupa lędźwiowego
  • TK klatki piersiowej
  • TK jamy brzusznej
  • TK miednicy
  • angio TK

Przygotowanie do badania:

• Badanie wykonuje się na podstawie skierowania, wystawionego przez lekarza specjalistę
  • Zazwyczaj badanie TK związane jest z koniecznością dożylnego podania środka kontrastującego, dlatego pacjent powinien zgłosić się do badania na czczo lub pozostawać 5 godzin przed badaniem bez spożywania pokarmu i 3 godziny przed badaniem bez spożywania płynów;
  • Pacjent powinien zażyć zalecane leki, jak dotychczas;
  • Przychodząc na badanie pacjent powinien przynieść ze sobą wyniki i zdjęcia z poprzednich badań TK/MR oraz wyniki i zdjęcia z innych badań (USG, zdjęcia rentgenowskie);
  • W przypadku badania na obszar miednicy i jamy brzusznej chory powinien przynieść z sobą 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej oraz powinien zgłosić się 1,5 godziny wcześniej, niż wyznaczone badanie; woda niezbędna jest do sporządzenia roztworu zawierającego jodowy środek cieniujący; wykonany roztwór należy wypić małymi łykami zgodnie z instrukcją pielęgniarki.
  • Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania tomografii komputerowej jest ciąża lub jej podejrzenie. Pacjentki będące w ciąży powinny zawsze o tym powiadomić radiologa.
  • W przypadku chorób alergicznych czy uczulenia na radiologiczne środki kontrastowe pacjent powinien poinformować lekarza kierującego, lekarza radiologa, technika wykonującego badanie, pielęgniarkę w momencie zgłoszenia się na badanie.
  • Należy także:
    - wybrać wygodne, luźne ubranie na czas badania
    - unikać metalowych dodatków takich jak zamki, guziki, klamry pasków, agrafki, itp.
    - zdjąć spinki do włosów, biżuterię, okulary, aparaty słuchowe, niestałe protezy zębowe

Odczucia towarzyszące badaniu

• badanie jest całkowicie bezbolesne, jednak niektórzy chorzy mogą odczuwać pewien dyskomfort ze względu na konieczność nieruchomego leżenia w jednej pozycji przez kilka minut;
  • po podaniu środka kontrastowego może się zrobić gorąco i mogą pojawić się wypieki na twarzy, a czasami można także poczuć metaliczny smak w ustach;
  • wyjątkowo może pojawić się swędzenie i mrowienie w miejscu podania kontrastu; o tych odczuciach należy powiadomić personel;
  • jeśli po podaniu środka kontrastującego pojawi się ból głowy, kołatanie serca lub inne niepokojące objawy, pacjent powinien natychmiast powiadomić lekarza, pielęgniarkę lub technika elektroradiologii.

Odbiór wyników:

Wynik (opis) badania jest do odebrania w Rejestracji w umówionym terminie. Wynik można odebrać osobiście lub przez upoważnioną przez siebie osobę. W tym celu należy wypełnić kwestionariusz upoważnienia do odbioru badania - druk znajduje się w Rejestracji. Przed wydaniem wyniku pacjent, opiekun prawny lub osoba upoważniona zobowiązana jest do złożenia swojego podpisu na kopii opisu badania lub druku upoważnienia.

Wraz z opisem badania pacjent otrzymuje:

• badanie TK zarejestrowane na płycie CD,
  • wyniki badań dodatkowych (jeżeli pacjent je dostarczył),
  • dokumentację poprzednich badań obrazowych (jeżeli pacjent ją dostarczył),
  • w przypadku badań odpłatnych - rachunek (fakturę) zgodnie z obowiązującym cennikiem usług.